Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum PL

Log in
aktualizacja 10:33 AM UTC, Mar 1, 2024

Wszystkim Wam, Bracia, życzę Wesołych Świąt!

Drodzy Bracia, wszystkich Was pozdrawiam.

W tym roku nieco później przychodzę z życzeniami (nie wiem, czy tłumacze zdążą jeszcze przełożyć mój świąteczny list na Boże Narodzenie…) A powód jest taki, że dopiero wczoraj wróciłem z wymagającej, ale i egzotycznej podróży, z wizyty w Konferencji PACC. Była ona dla mnie bardzo mocnym i optymistycznym doświadczeniem. Korzystam tu z okazji, aby podziękować za wielki wysiłek, jaki Bracia włożyli w przyjęcie mnie w towarzystwie radnego generalnego i przybliżenie mi ich spraw przez pokazanie wielu miejsc obecności kapucynów w Pontianak, w Medan, w Kustodii Malezji, w Kustodii Nias.

Wiecie, dlaczego to było bardzo ważne doświadczenie? W szczególności zadziwiła mnie i ucieszyła obecność w kilku miejscach wielu młodych powołań. W niektórych domach formacyjnych było ponad stu naszych Braci, studiujących filozofię i teologię.Było to doświadczenie tak bardzo ubogacające, że pozwoliło zobaczyć, jak Pan nadal błogosławi naszemu Zakonowi. On wciąż błogosławi nam w sposób, który należy wyłącznie do Niego, inspirując tak wielu Braci do odpowiedzi na łaskę franciszkańskiego, kapucyńskiego powołania. 

Widziałem w tych Braciach wiele radości z życia w Zakonie, widziałem wielkie poświęcenie, widziałem braterskie pragnienie służby - i to nie tylko w regionie Pacyfiku, gdzie Zakon jest mocny, ale także otwartość i dyspozycyjność wobec potrzeb, które są gdzie indziej. Zrobimy to, co będziemy mogli, ale gotowość jest już obiecująca! Naprawdę, widziałem wielu Braci, miałem z nimi wiele spotkań, a wszyscy byli bardzo zainteresowani tym, czym żyjemy. Przekonałem się, że Pan rzeczywiście wciąż przychodzi do nas.W czasie Bożego Narodzenia zastanawiamy się nad obecnością Boga, który wychodzi na spotkanie z człowiekiem. Pan Jezus, który przybywa do naszych miast, do naszych dzielnic i naszych domów, do lasów (których wiele widziałem w tej podróży) - do ludzi w różnym wieku, odmiennych kultur i pozycji społecznych. Zobaczcie, że Pan, który się zbliża, przychodzi właśnie do człowieka dzisiejszego, do mieszkańców naszych miast, naszych ulic, do kogoś, kogo spotykamy dzisiaj w jego dobroci i z jego ułomnościami, w jego pracy, z jego pragnieniami i dobrą wolą. Czasem też jest to człowiek cierpiący z powodu trudnych warunków życia. Pan Jezus wciąż przychodzi do nas...

Widziałem w tym miesiącu, w czasie pory deszczowej w tamtym regonie, obfitość deszczu spływającego na ziemię, aby ją użyźnić i zapewnić ludziom utrzymanie. Dziś rano Liturgia Godzin przyniosła nam obraz deszczu łaski, która spływając, sprawia, że w tajemnicy Bożego Narodzenia rozkwita łono Dziewicy.W jaki sposób możemy zauważyć Jezusa chodzącego po naszych ulicach; jak możemy ucieszyć się Jego obecnością i jak powiemy światu, że już jest? Musimy nauczyć się żyć tak, jak On żył, widzieć tak, jak On widział konkretną społeczność, w którą jesteśmy włączeni i z którą razem pielgrzymujemy, wczuć się w nią, w jej tętno, poczuć dotknięcie miłosiernej miłości Boga, który chce, aby każdy człowiek został zbawiony. Stać się jak Jezus! Ogłosić, że Pan jest pośród nas, że nam błogosławi, że chce nam dać życie pełne życia, z niezachwianą nadzieją, z perspektywą nieskończoną!

Drodzy Bracia, to są życzenia, które chcę Wam przekazać na czas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Obyście spotkali Pana, który nieustannie uczestniczy w naszej historii, który przechodzi obok, aby powiedzieć, że Bóg ma dla każdego z nas uprzywilejowane miejsce! Obyście byli dla innych ludzi „słowem Jezusa”, który stoi obok człowieka, by go uzdrowić, który go podtrzymuje, otwiera przed nim perspektywy życia, światła i pokoju. Wówczas także i my doświadczymy bardziej, jeszcze bardziej, piękna tego Pana, dla którego poświęciliśmy całe nasze życie, który zawsze idzie przed nami, wychodzi na spotkanie człowieka, na spotkanie każdego z nas.

Bracia, bardzo, bardzo serdeczne życzenia: obyście spotkali Pana i obyście tak, jak On to zrobił - zanieśli Boże miłosierdzie dzisiejszym ludziom. 

Wszystkim Wam, Bracia, życzę Wesołych Świąt!

br. Roberto Genuin 

Minister generalny OFMCap 

Ostatnio zmieniany: piątek, 23 grudzień 2022 19:54